S.T.A.L.K.E.R. - Weapons

I dont want to write here a weapon list. You can find it nearly everywhere. I want to share my experience  and write the main differences between the three parts of the game.

Click on the blue text to find a complete LIST OF WEAPONS
1) Shadow of Chernobyl
-     You are not able to enhance your weapons yourself in SHOC and enhanced weapons are very rare - Its not wise to sell them first time you meet a better weapon. As in other parts of the game you can equip your weapon with right scope, grenade launcher and silencer so the basic weapon (AK-47) can be later still very good and useful.
-     I think it is wrong that most of the good weapons could you find first in Pripyat = at the end of the game. Gauss rifle is first in Pripyat but you can´t take or buy it there - and there is my ADVICE - wait on the snipers with Gauss rifle (blue laser) and shoot them while they are near the border of the roof - then you can hope their gun will fall down to you. The best weapon in the game is i think  FTM200 (F200). You can find it in the middle of Chernobyl - in the last locality so you can´t enjoy it for long - that is wrong it think. I really liked playing with Vintorez (Vintar BC) because you find it in the middle of the game (in the base of Freedom fraction in one of the houses naer the tree that falled down) and it is the first sniper rifle with possibility to buy the ammo for it.
CZ language: 
Green detector of damaged useless gun
-     V tomto díle není možné sám od sebe si vylepšit zbraň a vylepšené zbraně jsou proto velice vzácné. Není moudré je prodávat hned co najdeme o trochu lepší zbraň. Stejně jako v jiných dílech této hry můžeme svou zbraň vybavit zaměřovačem, granátometem a tlumičem, takže i základní zbraně (např. AK 47) mohou být později stále velmi dobré a užitečné.
-     Myslím, že je špatně, že většinu dobrých zbraní můžeme najít teprve v Pripyati - na konci hry. Gaussova puška je poprvé v Pripyati, ale nemůžete ji zde nijak sebrat, či zakoupit - a tady je má RADA - počkejte až odstřelovači s touto puškou (modré záblesky) dojdou na okraj střechy, na které stojí a teprve pak je zastřelte. Pak můžete jen doufat, že se jejich puška skutálí k vám pod nohy. Nejlepší zbraní je podle mne FTM200 (F200). Můžeme jí najít až u plniče přání v poslední loaklitě, takže si ji moc neužijeme - myslím si, že to je špatně. Také mě bavilo hrát s odstřelovací puškou Vintorez (Vintar BC), protože ji můžem jako první pořádnou odstřelovací zbraň najít již uprostřed hry (v základně Svobody v jednom z domů u spadlého stromu) a je možné si do ní koupit náboje u obchodníka.

2) Clear Sky
-     In this part of the game you can enhance your weapon, but be careful! You can´t enhance your weapon in two different areas. For example - You have normal AK-47 and you can enhance it either to sniper AK with the use of accurancy and lowering of cadency and backstroke or to machine-gun AK with increasing cadency and bullet damage. If you combine these features the product will be useless without chance of more enhancing.
It lies by the destroyed wagon
-     Be careful on the Enhancers - some is specializing to make guns, some to make armor..
-     I have one TIP for you. Right on the start of the game you can gain the VINTOREZ sniper rifle. But dont be so happy - there are two disadvantages - you dont have ammo for it and its completely damaged. The repair of it is very expensive and noone in the first localities know how to do it. Look at the pictures to find Vintorez rifle.


CZ language:
Vintorez is near the blue circle with a man
-     V tomto díle si můžeme sami vylepšovat zbraně, ale buďte opatrní! Nemůžete si vylepšit svou zbraň dvěma různými směry. Například - Když máme normální AK-47, můžeme ho vylepšit buď na odstřelovací AK s použitím vylepšení přesnosti, snížení zpětného rázu a kadence, nebo na kulometnou AK s použitím zvýšení kadence a způdobeného poškození. Když zkombinujeme různé vlastnosti dohromady, výsledek bude téměř nepoužitelný.
-     Buďte opatrní na techniky, kteří zbraně vylepšují - někteří se specializují jen na zbraně, někteří na brnění (na tom je pak závislá cena)
-     Mám pro vás jeden TIP. Přímo v počáteční lokalitě hry můžete získat odstřelovací pušku VINTOREZ. Nebuďte ale předčasně veselí - jsou zde 2 nevýhody - zbraně je kompletně zničená a potřebuje nutně opravu, kterou vám nikdo v prvních lokacích není schopen provést a také do ní nemáte kde koupit náboje. Koukněte na obrázky, kde je zakreslena poloha této pušky.
3) Call of Pripyat
More about weapons and tools in the post "Weapons and tools of S.T.A.L.K.E.R. Call of Pripyat".Penulis : germia ~ Sebuah blog yang menyediakan berbagai macam informasi

Artikel S.T.A.L.K.E.R. - Weapons ini dipublish oleh germia pada hari čtvrtek 12. července 2012. Semoga artikel ini dapat bermanfaat.Terimakasih atas kunjungan Anda silahkan tinggalkan komentar.sudah ada 0 komentar: di postingan S.T.A.L.K.E.R. - Weapons
 

0 komentářů:

Okomentovat