S.T.A.L.K.E.R. - Mutants list 1/4

As a STALKER you meet a lot of mutants (mutated people and animals) and there are some tips how to kill them. It will save you a lot of medkits and troubles.
This time I´ll introduce you the basic mutants.BOAR (Kanec)
- This is one of the first mutants you meet in STALKER games. It is seen in bevys (group of 3-5
pieces).
- There is no special strategy how to kill them, the way how I do it is: I shoot them when they run to me and when they are right near me I jump to the side. The can´t stop their run immediatelly so you can do the same again when they turn again. If you have not enough ammo, you can knife them when they run next to you, but its risky.
- You can earn their heel by killing them.

CZech visitors:  Vyskytují se ve skupinách po třech až pěti. Žádná speciální strategie, jak je zabít, není. Já se jich zbavuji tak, že do nich stříím, když na mne běží a když jsou už opravdu blízko, uskočím do strany. Jim trvá dlouho, než se zastaví a celé to můžete opakovat znovu, až se otočí a běží zase k vám. Pokud máte méně nábojů, můžete se je pokusit zabít nožem v momentu, když běží kolem vás, ale to je riskantní. Jejich usmrcením můžeme získat jejich kopyto.DOG ( Pes)
- They build the leashes (about 5 pieces) and they use to be blind.
- Sometimes you needn´t to kill them at all, because the are cowards. If you meet one dog and shoot at him, most of the time he will run away. But if you meet a lot of them together be careful to keep some distance from them. Sometimes it is better to run away and spare your bullets to some bigger meat.
- You can earn their tail by killing them.

CZech visitors:  Vyskytují se ve smečkách (cca. 5 kusů) a měli by být slepí. Někdy je vůbec nemusíte zabíjet, protože to jsou zbabělci. Když potkáte osamoceného psa a vystřelíte po něm, většinou se otočí a peláší pryč. Ale když jich potkáte hodně najednou, dejte pozor, abyste si od nich udrželi odstup. Někdy je lepší prostě vzít nohy na ramena a uspořit si nějaký ten náboj na horší časy. Jejich usmrcením můžeme získat jejich ocas.FLESH (Flaksa)
- It looks like some kind of Chernobyl cow (they are behaving so). It is not very dangerous, but if
they are angry, they can hurt you only when you are in a very short distance. Few bullets from the pistol can kill them without problems.
- You can earn their eye by killing them.

CZech visitors: Vypadají jako černobylské krávy a tak se i chovají. Nejsou velmi nebezpečné, ale když se rozzlobí, mohou ublížit jen když se nacházíte v jejich bezprostřední blízkosti. Pár nábojů z pistole by je mělo zabít bez problémů. Jejich usmrcením můžeme získat jejich oko.


PSEUDODOG (Pseudopes)
- It looks like a big dog with rib and cat-like head. You can see it by blind dogs or just walking around alone.
- I didnt find the best way how to kill him. Be careful - when he attacks he can do a very long jump.
- You can earn his tail by killing him.

CZech visitors: Vypadá jako přerostlý hrbatý pes s kočičí hlavou. Můžete ho potkat jak se toulá se psy, nebo i samotného. Neznám ten nejlepší způsob jak ho zabít, jen buďte opatrní, při útoku dokáže udělat opravdu velký skok. Jeho usmrcením můžete získat jeho ocas. 
Special thanks: stalker.wikia.com, cop.stalker-game.com


Penulis : germia ~ Sebuah blog yang menyediakan berbagai macam informasi

Artikel S.T.A.L.K.E.R. - Mutants list 1/4 ini dipublish oleh germia pada hari středa 11. července 2012. Semoga artikel ini dapat bermanfaat.Terimakasih atas kunjungan Anda silahkan tinggalkan komentar.sudah ada 0 komentar: di postingan S.T.A.L.K.E.R. - Mutants list 1/4
 

0 komentářů:

Okomentovat