Začínáme hrát CS:GO s Germiou

Counter Strike:Global Offensive je hra lákající čím dál větší množství hráčů. Přetahuje je z konkurenčních sérií jako je například Call of Duty a pro odreagování si ji zahraje i mnoho hráčů zcela jiného typu her nebo i úplní začátečníci. Zároveň se nám blíží Red Bull:Ultimátní hráč, kde bude CS:GO jednou z her, ve kterých budou muset hráči prokázat své univerzální nadání. A pro všechny ty, kteří s touto hrou právě začínají a chtějí se vyhnout chybám a fungování hry rychleji pochopit, jsem napsala tento podrobný návod, který vysvětluje zjednodušeně herní principy opravdu naprostým začátečníkům.

Co to je CS:GO?
Counter Strike:Global Offensive je poslední hrou ze série Counter Strike a patří mezi nejúspěšnější FPS (First Person Shooter - stílečky z pohledu první osoby) hry vůbec. Jedná se o taktickou střílečku, jejímž principem je soupeření dvou týmů, Teroristů a Counter Teroristů (tedy policistů/speciálních jednotek) v různých módech hry. Obecně je hra rozdělena do jednotlivých kol, jejichž počet je určován právě hraným módem, Nejběžněji hráči hrají dvě poloviny po 15 kolech, v polovině se strany prohodí a první tým, který vyhraje 16 kol, vyhraje celý zápas. Může nastat i situace, kdy oba týmy získají výhru 15 kol, v takové situaci hra končí remízou. Nejhranější módy hry jsou následující:

1) Bomb Defusal (Search and Destroy):
Nejhranějším módem, který se navíc hraje soutěžně, je Bomb Defusal, kdy je úkolem pěti hráčů hrajících za teroristy buď zastřelit všechny hráče strany CT, nebo položit bombu na jeden ze dvou dostupných plantů (=místa, kde je možné položit bombu, označena písmeny A a B) v časovém limitu (1:45), kterou pak musí ubránit proti zneškodnění CT týmem až do jejího výbuchu (45 sekund). Úkolem CT týmu je buď zneškodnit celý tým T, nebo mu zabránit, aby se dostal na planty a bombu položil. Pokud je již bomba položena, úkolem CT týmu je její zneškodnění. Obyčejně se tento mód hraje na dvě poloviny po 15 kolech a tým, který první dosáhne 16 vítězných kol, vyhrává.2) Hostage rescue

V módu Hostage rescue jsou role CT a T obráceny. CT jesou tedy útočníci a mají za úkol se dostat do zóny rukojmích (2 na mapě), tam rozvázat alespoň jednoho z rukojmích a toho donést do bezpečné zóny (oblast respawnu CT). Další možností jak vyhrát, je zneškodnit nepřátelský tým. Úkolem T je pak zabránit CT dostat se k rukojmím a odnést je do bezpečné zóny, nebo zneškodnit nepřátelský tým.Další módy:
3) Team Deathmatch - Týmová hra každého proti každému. Cílem je dosáhnout co nejvyššího skóre v časovém limitu.
4) Arms Race - Úkolem hráče je pomocí nejrůznějších zbraní zneškodňovat ostatní hráče na serveru až se vyšplhá žebříčkem zbraní až k noži, kterým zneškodní posledního nepřítele a tak hru ukončí.
5) a jiné: Demolition, Jailbreak, Surf, Zombie Escape, ...

Hra je jednorázovou investicí a kdo si ji koupí, nemusí do hry investovat již žádné další peníze (pokud si nechce zkrášlovat zbraně kosmetickými vylepšeními). Hra zkušenější hráče ve svém principu nijak nezvýhodňuje a každý má při vstupu do hry stejnou šanci na úspěch.

Grafické rozhraní ve hře
Co vše při hře na monitoru vidíme jsem označila čísly od jedné do sedmnácti, přičemž je 1- odezva hráče na daném serveru (čím nižší, tím lepší), 2 - v tomto políčku vidíme, kdo vlastní sadu na zneškodňování bomby (defuse kit) - pouze CT, 3 - jméno hráče a malý avatar, 4 - ocenění, zkušenostní rank, displayovatelný odznak, 5- stav peněz každého hráče, 6 - počet killů, asistencí a smrtí, 7 - počet hvězdiček získaných během hry za nejužitečnějšího hráče, 8 - skóre získané za zabití, asistence, položení bomby a defusnutí bomby, 9- skóre, čas do konce kola, živí/mrtví hráči, 10 - minimapa, na které vidíme spojence a střílící protivníky, případně bombu, 11 - stav naší peněženky, 12 - informace ze hry - házení granátů, zabití a získané peníze, aj., 13 - procentuální stav životů a vesty, 14 - stav nábojů a siluety zbraní, které vlastníme, 16 - informace o zabití nepřátel a spojenců, 17 - informace o vyhraných/prohraných kolech zápasu.Tým CT je téměř vždy oblečen do uniforem ve škále barev od tmavě zelené do černé, tým T je pak většinou oblečen do různých oděvů: modrých jeansů, khaki kapsáčů a hnědého či černého svetru a šátku nebo kukly. Přehled všech modelů je zde.Ve hře je možné upravit si zaměřovač tak, aby byl dobře viditelný a sdělovatl nám potřebné informace. Zaměřovač může být například dynamický a ukazovat nám, kdy bude zbraň střílet přesně a kdy nepřesně, nebo statický, tlustý, tenký, tečka, atd. Nastavení zaměřovače lze udělat v online generátoru přesně podle toho, jak vám to bude vyhovovat. Generátor lze najít zde.

Skiny jsou placené kosmetické zkrášlení pro zbraně. Zbraně (i nože) nezískávají skinem nic jiného než hezčí vzhled, případně počítání zabití. Více o skinech v mých článcích zde a zde.
Ekonomika hry, zbraně a vesty
Systém nákupu je ve hře jeden z nejsilnějších strategických hledisek. Na začátku hry se každý hráč narodí s částkou 800 dolarů, základní pistolí a nožem. Hráči musí respektovat ekonomický stav všech hráčů z týmu a na nákupech se před každým kolem domlouvat.
Peníze si lze ve hře vydělat plněním objektivů jako je třeba položení bomby, dále zneškodněním oponentů a výhrou kol.
Pro začátečníky je dobré si zapamatovat několik základních principů:

1) První kroky
Hráč může nakoupit vždy před začátkem každého kola a stav jeho "účtu" se mu zobrauje v levé části obrazovky. Při nákupu nelze jít do mínusu a maximálně může hráč vlastnit 16000 dolarů. Zbraně (a granáty) lze však získat kromě nákupu i sebráním zbraně zneškodněného nepřítele.
Do nákupního menu se lze dostat stisknutím tlačítka B (pokud si hráč nenastaví jiné) a z kruhové nabídky lze pak vybírat zbraně z kategorií pistole, těžké zbraně, samopaly, pušky, vybavení a granáty. Nakupovat lze pouze 20 sekund na začátku každého kola. Zbraně, na které máme peníze, jsou označeny zeleně, a ty, na které peníze nemáme, jsou označeny červeně. Lze si nastavit i automatický nákup na tlačítko F3.

2) Kategorie zbraní a jejich představení
PISTOLE
- Glock-18 (T), P2000 (CT) - startovní zbraně s menším poškozením, které má každý hráč k dispozici od začátku hry.
- USP-S (CT) - alternativa k P2000 s tlumičem, který umožňuje nebýt viděn na mapě na úkor menšího poškození proti hráči s vestou. Tuto zbraň si lze vyměnit za P2000 v inventáři před startem hry.
- P250 (T+CT) - levnější varianta lepších pistolí (300 dolarů), které dávají větší poškození. Nevýhodou je malý počet nábojů.
- Five Seven (CT), Tec-9 (T) - pistole vyšší kategorie za 500 dolarů, které dávají větší poškození a mají větší zásobník.
- CZ-75 Auto (CT) - alternativa pistole Five Seven, která může střílet plně automaticky a stojí 500 dolarů. Velkou nevýhodou jsou pouze dva zásobníky, které dohromady obsahují pouze 24 nábojů.
- Dual Berettas (T+CT) - dvě pistole za 500 dolarů, jejichž výhodou je velký počet nábojů a kadence na úkor přesnosti.
- Desert Eagle (T+CT) - nejdražší pistole ve hře (700 dolarů), která je velmi přesná a způsobuje velké poškození. Její nevýhodou je velký zpětný ráz a malý počet nábojů v zásobníku.
Pro začátek nedoporučuji kupovat zbraně, které představují velký risk, nebo se hodně vážou na zkušenosti samotného hráče. Mezi takové patří nepřesné Beretty, špatně ovladatelný Desert Eagle a CZ-75 Auto pouze s 24 náboji. Při nákupu se spoléhejte na vysoké poškození (aby se každý váš zásah počítal) a na počet nábojů (abyste měli "více pokusů") - Nejlepší cestou je tedy při rozhodnutí koupit pistoli je jít do P250, FiveSeven, nebo Tec-9.TĚŽKÉ ZBRANĚ
Do kategorie těžkých zbraní můžeme zařadit brokovnice a kulomety. Začátečníkovi se nevyplatí do této kategorie vůbec zavítávat, protože ani kulomety, ani brokovnice nejsou příliš praktické zbraně. Kulomety mají obrovskou kadenci a vysokou cenu, ale malou ovladatelnost. Brokovnice jsou pak zbraně primárně na blízko a v mnoha situacích jsou téměř nepoužitelné.SAMOPALY
Samopaly jsou lehčí zbraně schopné automatické střelby střílící pistolovými náboji. Jejich výhodou je rychlý běh i se zbraní v ruce, nižší cena a vysoká kadence.
Z této kategorie lze nakoupit následující zbraně: MAC-10 za 1050 dolarů (T), MP9 za 1250 dolarů (CT), MP7 za 1700 dolarů (CT+T), UMP-45 za 1200 dolarů (CT+T), PP-Bizon za 1400 dolarů (CT+T) a P90 za 2350 dolarů (CT+T).
Z těchto zbraní bych doporučovala kupovat pouze tyto zbraně:
P90, jejíž nevýhodou je cena, která se téměř rovná ceně automatických pušek, ale oplývá vysokou kadencí, obrovskou zásobou nábojů, celkem dobrým poškozením a umožňuje rychlý pohyb. Je to výborná zbraň na zastavení více protivníků v menších prostorech. Další zbraní, kterou se vyplatí si koupit, je MP7, která má vysoké poškození a na samopal celkem vysokou přesnost, nemá však nijak zvlášť mnoho nábojů. Poslední alternativou je PP-Bizon, jehož výhodou je nízká cena a vysoký počet nábojů. Není však příliš přesný a nedává tak vysoké poškození.PUŠKY
Do kategorie pušek patří odstřelovačské pušky, nebo automatické pušky. Na výběr máme vždy ze 3 odstřelovačských pušek, kam můžeme zařadit nejlevnější SSG 08 střílící po jednom náboji za 1700 dolarů, které dává ale nižší poškození, AWP za 4750 dolarů se střelbou po jednom náboji a vysokým poškozením a SCAR-20 (CT) nebo G3SG1 (T), což jsou odstřelovačské pušky s poloautomatickou střelbou a vysokým poškozením za 5000 dolarů, které mají však celkem velký zpětný ráz.
Mezi automatické pušky můžeme zařadit slabší a levnější Famas (CT) za 2250 dolarů nebo Galil AR (T) za 2000 dolarů, které mají za nízkou cenu celkem vysoké poškození. Další jsou automatické pušky s optikou, AUG (CT) za 3300 dolarů a SG 553 (T) za 3000 dolarů, se kterými lze zaměřovat na dálku, mají celkem dobré poškození, ale velký zpětný ráz a velkou nepřesnost při střelbě bez zamíření. Nejpoužívanější a nejlepší zbraně jsou automatické pušky AK-47 (T), která dokáže dát hlavu na první náboj i hráči s helmou a je velmi přesná, M4A4 s třiceti náboji za 3100 dolarů a M4A1-S s tlumičem, dvaceti náboji v zásobníku za 3200 dolarů. Výhodou M4A1-S oproti M4A4 je tlumič, který dokáže skrýt vaši pozici na minimapě a vysoká přesnost. Nevýhodou je pak nízký počet nábojů a vyšší cena. Z těchto dvou M4 pušek si můžeme vybrat v inventáři před započetím hry.
VYBAVENÍ
V nákupním menu vybavení máme možnost zakoupit vestu za 650 dolarů, vestu s helmou za 1000 dolarů, sadu na zneškodnění bomby za 400 dolarů a zbraň Zeus za 400 dolarů.
Zbraň Zeus je v podstatě elektrický taser na krátkou vzdálenost, kterým lze protivníka usmrtit. Nedoporučuji jej však kupovat, investice se nevyplatí. Zneškodňovací sada na bomby neboli defuse kit je jedním ze základního vybavení CT týmu, který si díky němu může zkrátit dobu zneškodnění bomby z 10 sekund na 5 sekund. Ze zemřelých hráčů vypadává stejně jako zbraně a granáty a vypadá jako drobný batůžek. Nejdůležitějším vybavením v celé hře je vesta a helma. Mnoho začátečníků význam vesty na začátku svého hraní moc nechápe, ale věřte, že se investice do vesty (a helmy) vždy vyplatí. Díky helmě nás první zásah z většiny zbraní nezabije a díky vestě máme mnohem větší odolnost vůči poškození a navíc nám zásahy od protivníků nerozhodí mušku.GRANÁTY
Celkem si ve hře můžeme koupit maximálně 4 granáty za kolo, každý pouze jednou s výjimkou oslepovacího flash granátu, který si lze koupit dvakrát. Můžeme si koupit zápalný granát neboli molotov za 600 dolarů, který na určitou dobu zapálí oblast a kdo se do ní dostane, plameny mu ubírají životy. Nejlepší strategií proti tomuto granátu je buď hodit dýmovnici a plamen tak uhasit, nebo plamen proskákat a tak mít ubráno jen minimum životů, nebo se plamenům zcela vyhnout. Další granát je návnada neboli decoy, který stojí 50 dolarů a pouze napodobuje zvuk střelby a zobrazuje se na mapě jako střílející hráč. Oslepující granát neboli flashbang stojí 200 dolarů a lze si ho koupit po dvou kusech. Jeho úkolem je hráče oslepit. Proti němu se lze bránit tak, že se těsně před jeho vybuchnutím otočíme zády a tak nejsme účinkem granátu tolik zasaženi. Předposlední granát je klasický granát způsobující poškození za 300 dolarů. Účinnost granátů není v CS:GO tak velká jako například v sérii Call of Duty a granáty nelze ani nijak časovat v jako jiných hrách. Posledním granátem je smoke neboli dýmovnice za 300 dolarů, která zakryje určitou oblast šedým neprůhledným kouřem. Účinně se s ní dá uhasit zápalný granát nebo zamezit výhled soupeři.
Přehlednou tabulku všech zbraní, jejich cen, odměn za zabití lze najít ZDE.


3) Ekonomické principy prvních tří kol
V prvním kole se všichni hráči narodí s částkou 800 dolarů, za které si lze opatřit jen to nejzákladnější. V podstatě mohou hráči volit mezi 3 přístupy (eco):
1. - Nákup vesty za 650 dolarů - Nákupem kevlarové vesty zvýšíme svou odolnost a při obrdžení poškození od nepřátel nepociťujeme tak velké otřesy a muška zůstává ve stabilnější pozici než bez vesty. Nákupem vesty se tedy stane hráč nejen hůře zabitelným, ale zvýší tak i svou šanci zabít protivníka.
2. - Nákup lepší pistole - Nákupem lepší pistole může hráč vylepšit své šance na zabití protivníka. Více výše v kategorii pistole.
3. - Nákup granátů - Granáty mohou poskytnout výhodu v mnoha situacích - například zastavit nepřítele, oslepit ho, způsobit mu poškození, zmást ho, skrýt se před ním, aj.
Pokud první kolo vyhrajeme, můžeme si dovolit v dalším kole koupit vestu se samopalem nebo horší puškou. Protivník si takový komfort dovolit nemůže, většinou se musí spokojit pouze s pistolkami. V podstatě však tým, který prohrál první kolo, nemůže první tři kola nakoupit vestu s plnohodnotnými puškami.

4) Ekonomické principy dalších kol
V dalších kolech je nutné domlouvat se s ostatními členy týmu na svém nákupu.
Zjednodušeně platí, že pokud mají všichni členové týmu kolem 4000 dolarů, lze si nakoupit, tedy vzít pušky s vestou, helmou a granáty. Pokud mají méně, měl by se tým domluvit, zdali se nevyplatí spíše jít tzv. eco, koupit si jen něco malého jako pistole a granáty a naspořit si tak na další kolo. Musíme také brát v potaz, že jsou zbraně pro CT tým v mnoha případech dražší než zbraně pro T. Někdy si lze tedy dovolit koupit za T i když máme třeba 3700 dolarů, za CT je naopak lepší počkat na stav peněz kolem 4200 dolarů.
Peníze se dají vydělat výhrou kola (největší počet peněz), zabitím nepřátel (čím horší zbraň, tím více peněz), položením/zneškodněním bomby, záchranou rukojmích.

5) Nejdůležitější principy
Respektujte nákup celého týmu, nepřehánějte to s odstřelovačskými puškami.
Nekupujte zbraně, od kterých vás zkušenější hráči odrazují (kulomety, Desert Eagle, ...)
Nákup vždy směřujte tak, že nakoupíte nejdříve vestu a helmu a teprve poté nakupujte zbraně.
Nakupujte primárně automatické pušky jako je M4 a AK-47, které jsou skvělé i na dálku, i na blízko a dávají velké poškození.
Pokud chcete zrychlit svůj pohyb, přehazujte si z těžkých zbraní na lehčí pistoli nebo nůž.
Pamatujte, že při přehození zbraní se ukazuje u každé animace natažení, protočení, aj., takže jsme nuceni trochu čekat.


Pohyb a střelba

Základní zásady pohybu:
- Ve hře CS:GO se může hráč měnit svou rychlost tak, že si změní svou zbraň z těžší (puška) na lehčí (pistole, nůž), a tak svou rychlost pohybu zvýšit.
- Ve hře si nejde lehat ani se plazit. Kromě běhu si může hráč pouze kleknout, nebo shiftem přepnout na chůzi, a tak své kroky výrazně ztišit.
- Pohyb ovlivňuje přesnost střelby i házení granátů. Při střelbě se vždy vyplatí se nehýbat. (Lepší hráči střílejí po dávkách a mezi střelbou dělají úkroky. Avšak vždy, když vystřelí, jsou v podstatě nehybní - tutoriál zde).
- Pokud jsme zasaženi nepřátelskou střelbou, způsobí to velké zpomalení našeho pohybu (tagging).


Základní zásady střelby:

- Ve hře CS:GO si nelze zaměřovat kromě zbraní s optikou,
- Klekáním se nezlepší přesnost zbraní, zmenšuje to však rozptyl jejich kulek a reset přesnosti (to, za jak dlouho po výstřelu lze znovu vystřelit se stejně přesným výsledkem)
- Při střelbě z jakékoliv zbraně je pouze první vystřelená kulka zcela přesná, následující cca 3 kulky uspokojivě přesné a pak je zbraň ovládána zpětným rázem a kulky střílí výše a výše (spray pattern). Vyplatí se tedy střílet po dávkách, nebo se naučit zbraň stahovat dolu podle jejího spray patternu.
- Každá zbraň má jiné vlastnosti a jinou přesnost a jiný spray pattern (spray pattern tutoriál zde).
- Ve hře CS:GO je aim (schopnost přesně zamířit) důležitější než v jakékoliv jiné FPS hře. Hráči si předmiřují na místa (tutoriál na předmiřování zde), kde očekávají nepřítele a snaží se je zasáhnout do hlavy, kde způsobí nejvyšší poškození.
- Pokud nemáme koupenou vestu a jsme zasaženi nepřátelskou střelbou, rozhodí nám to mušku.
- Skákání nám nepomůže zlepšit naší šanci někoho zasáhnout, spíše nám to rozhodí míření.

Jak začít hrát?

Pokud se rozhodneme hru si zakoupit (na platformě Steam) a poprvé si ji zapneme, bude nás čekat několik herních omezení. Prvním omezením jsou zkušenostní ranky (na obrázku vlevo), které získáváme hraním na oficiálních serverech. Bez třetího zkušenostního ranku se nedostaneme do klasického kompetetivního módu, kde můžeme hrát s přáteli právě mód Bomb defusal. Toto opatření je celkem nové a slouží k tomu, aby se začátečníci nejdříve trochu sžili se hrou samotnou, naučili se pohybovat, střílet z různých zbraní a poznali i různé mapy. Zároveň toto opatření trochu oddálí vzniky smurf účtů (více o smurf účtech v tomto článku v poslední kapitole). Po dosažení třetího zkušenostního ranku můžeme začít hrát klasický kompetetivní mód. Tam nás čekají další omezení. Prvním je časové omezení, můžeme totiž denně vyhrát pouze 2 zápasy a pak musíme 20 hodin počkat. Po vyhrání deseti zápasů pak získáme výkonnostní rank (na obrázku vpravo), který nás zařadí do výkonnostní skupiny, abychom v klasickém kompetetivním módu mohli hrát proti přibližně stejně dobrým soupeřům a hra nás tak více bavila. Více o výkonnostních rancích se lze dočíst v mém článku ZDE.Doufám, že se vám článek líbil a ulehčí vám vstup do této skvělé hry ;)

Vaše Madlenka "germia" Moozová


Speciální dík:
http://i.imgur.com/
http://www.abload.de/
http://counterstrike.wikia.com/
http://forums.absurdminds.net/viewtopic.php?f=65&t=2198

Penulis : germia ~ Sebuah blog yang menyediakan berbagai macam informasi

Artikel Začínáme hrát CS:GO s Germiou ini dipublish oleh germia pada hari neděle 27. prosince 2015. Semoga artikel ini dapat bermanfaat.Terimakasih atas kunjungan Anda silahkan tinggalkan komentar.sudah ada 2 komentar: di postingan Začínáme hrát CS:GO s Germiou
 

2 komentářů:

 1. Buy CSGO Smurf Accounts


  buy CSGO prime accounts safely and genuine website ownsmurf you can purchase ranked CSGO acounts from our website.


  to get more - https://ownasmurf.com/product-category/csgo-high-tier-accounts/

  OdpovědětVymazat
 2. Buy Valorant Smurf Accounts from the best gaming marketplace. Valorantatsmurfshop provides best valorant ranked accounts:
  You can find three types of valorant accounts
  NA Region Valorant Accounts
  EU Region Valorant Accounts
  SEA Region Valorant Accounts

  OdpovědětVymazat